Деяния святых апостолов
И прiе́мь пи́щу, укрѣпи́ся. Бы́сть же сáвлъ съ сýщими въ дамáсцѣ ученикáми дни́ нѣ́кiя: и áбiе на сóнмищихъ проповѣ́даше Иисýса, я́ко сéй éсть Сы́нъ Бóжiй. Дивля́хуся же вси́ слы́шащiи и глагóлаху: не сéй ли éсть гони́вый во Иерусали́мѣ нарицáющыя и́мя сié, и здѣ́ на сié прiи́де, да свя́заны ты́я приведéтъ ко архiерéемъ? Сáвлъ же пáче крѣпля́шеся и смущáше иудéи живýщыя въ дамáсцѣ, препирáя, я́ко сéй éсть Христóсъ. Я́коже испóлнишася днíе довóлни, совѣщáша Иудéе уби́ти егó, увѣ́данъ же бы́сть сáвлу совѣ́тъ и́хъ: стрежáху же врáтъ дéнь и нóщь, я́ко да убiю́тъ егó: поéмше же егó ученицы́ нóщiю, свѣ́сиша по стѣнѣ́ въ кóшницѣ. Пришéдъ же сáвлъ во Иерусали́мъ, покушáшеся прилѣпля́тися ученикóмъ: и вси́ боя́хуся егó, не вѣ́рующе, я́ко éсть учени́къ. Варнáва же прiéмь егó, приведé ко апóстоломъ и повѣ́да и́мъ, кáко на пути́ ви́дѣ Гóспода, и я́ко глагóла емý, и кáко въ дамáсцѣ дерзáше о и́мени Иисýсовѣ. И бя́ше съ ни́ми входя́ и исходя́ во Иерусали́мѣ и дерзáя о и́мени Гóспода Иисýса. Глагóлаше же и стязáшеся съ éллины: они́ же искáху уби́ти егó. Разумѣ́вше же брáтiя, сведóша егó въ кесарíю и отпусти́ша егó въ тáрсъ. Цéркви же по всéй Иудéи и Галилéи и самарíи имѣ́яху ми́ръ, созидáющяся и ходя́щя въ стрáсѣ Госпóдни, и утѣшéнiемъ святáго Дýха умножáхуся.
И, приняв пищи, укрепился. И был Савл несколько дней с учениками в Дамаске. И тотчас стал проповедовать в синагогах об Иисусе, что Он есть Сын Божий. И все слышавшие дивились и говорили: не тот ли это самый, который гнал в Иерусалиме призывающих имя сие? да и сюда за тем пришел, чтобы вязать их и вести к первосвященникам. А Савл более и более укреплялся и приводил в замешательство Иудеев, живущих в Дамаске, доказывая, что Сей есть Христос. Когда же прошло довольно времени, Иудеи согласились убить его. Но Савл узнал об этом умысле их. А они день и ночь стерегли у ворот, чтобы убить его. Ученики же ночью, взяв его, спустили по стене в корзине. Савл прибыл в Иерусалим и старался пристать к ученикам; но все боялись его, не веря, что он ученик. Варнава же, взяв его, пришел к Апостолам и рассказал им, как на пути он видел Господа, и что говорил ему Господь, и как он в Дамаске смело проповедовал во имя Иисуса. И пребывал он с ними, входя и исходя, в Иерусалиме, и смело проповедовал во имя Господа Иисуса. Говорил также и состязался с Еллинистами; а они покушались убить его. Братия, узнав о сем, отправили его в Кесарию и препроводили в Тарс. Церкви же по всей Иудее, Галилее и Самарии были в покое, назидаясь и ходя в страхе Господнем; и, при утешении от Святаго Духа, умножались.
Евангелие от Иоанна
Сiя́ заповѣ́даю вáмъ, да лю́бите дрýгъ дрýга. А́ще мíръ вáсъ ненави́дитъ, вѣ́дите, я́ко менé прéжде вáсъ возненави́дѣ: áще от мíра бы́сте бы́ли, мíръ ýбо своé люби́лъ бы́: я́коже от мíра нѣ́сте, но áзъ избрáхъ вы́ от мíра, сегó рáди ненави́дитъ вáсъ мíръ. Поминáйте слóво, éже áзъ рѣ́хъ вáмъ: нѣ́сть рáбъ бóлiй гóспода своегó: áще менé изгнáша, и вáсъ изженýтъ: áще слóво моé соблюдóша, и вáше соблюдýтъ: но сiя́ вся́ творя́тъ вáмъ за и́мя моé, я́ко не вѣ́дятъ послáвшаго мя́. А́ще не бы́хъ пришéлъ и глагóлалъ и́мъ, грѣхá не бы́ша имѣ́ли: ны́нѣ же вины́ не и́мутъ о грѣсѣ́ своéмъ: ненави́дяй менé, и Отцá моегó ненави́дитъ: áще дѣ́лъ не бы́хъ сотвори́лъ въ ни́хъ, и́хже и́нъ никтóже сотвори́, грѣхá не бы́ша имѣ́ли: ны́нѣ же и ви́дѣша, и возненави́дѣша менé и Отцá моегó: но да сбýдется слóво, пи́санное въ закóнѣ и́хъ, я́ко возненави́дѣша мя́ тýне. Егдá же прiи́детъ утѣ́шитель, егóже áзъ послю́ вáмъ от Отцá, Дýхъ и́стины, и́же от Отцá исхóдитъ, тóй свидѣ́телствуетъ о мнѣ́: и вы́ же свидѣ́телствуете, я́ко искони́ со мнóю естé. Сiя́ глагóлахъ вáмъ, да не соблазни́теся. От сóнмищъ ижденýтъ вы́: но прiи́детъ чáсъ, да вся́къ, и́же убiéтъ вы́, возмни́тся слýжбу приноси́ти Бóгу:
Сие заповедаю вам, да любите друг друга. Если мир вас ненавидит, знайте, что Меня прежде вас возненавидел. Если бы вы были от мира, то мир любил бы свое; а как вы не от мира, но Я избрал вас от мира, потому ненавидит вас мир. Помните слово, которое Я сказал вам: раб не больше господина своего. Если Меня гнали, будут гнать и вас; если Мое слово соблюдали, будут соблюдать и ваше. Но все то сделают вам за имя Мое, потому что не знают Пославшего Меня. Если бы Я не пришел и не говорил им, то не имели бы греха; а теперь не имеют извинения во грехе своем. Ненавидящий Меня ненавидит и Отца Моего. Если бы Я не сотворил между ними дел, каких никто другой не делал, то не имели бы греха; а теперь и видели, и возненавидели и Меня и Отца Моего. Но да сбудется слово, написанное в законе их: возненавидели Меня напрасно. Когда же приидет Утешитель, Которого Я пошлю вам от Отца, Дух истины, Который от Отца исходит, Он будет свидетельствовать о Мне; а также и вы будете свидетельствовать, потому что вы сначала со Мною. Сие сказал Я вам, чтобы вы не соблазнились. Изгонят вас из синагог; даже наступает время, когда всякий, убивающий вас, будет думать, что он тем служит Богу.
Комментарии 1